Klarheterna…

Att få resa, utom och inom.
Min dotter, nyss fyllda 30.
Min morbror bodde där jag växte upp.
Reser till platsen jag föddes, Malmö.

Allt liksom faller på plats.

4 reaktioner på ”Klarheterna…

    1. Jag undrar, är det så att rötter blir viktigare när man har blivit ”visare” efter X-antal år ute i ”snurre sprätt världen” eller bär man det egentligen med sig hela utvecklingsfasen men trycker undan vetskapen?

      Gilla

      1. Nå, i mitt fall har jag nog med åren blivit mer medveten om rötternas betydelse för mig som person, men vetskapen har också fått mig att inse varför jag tänker som jag gör. Om det är att ha blivit visare eller för att tid och tankar fått utrymme när ekorrhjulet snurrar långsammare, vet jag inte. Men, rötter är ju så mycket. Familj, uppväxtmiljö, vänner och historiska band. Tror nog att det viktiga är att inte trycka undan vetskapen om sina rötter, men kanske inte gräva för djupt så man tappar fotfästet om den samtida verkligheten.

        Gillad av 1 person

      2. Känns som att bekanta sig med allt som hänt ”rötter” ser till att man förstår verkligheten bättre. Man bör använda erfarenheterna, inte stanna kvar. Sånt urholkar vägen framåt tror jag.

        Gillad av 1 person

Kommentarer är stängda.